Հանդիպել են Հայաստանի եւ Արցախի օրենսդիր մարմինների ղեկավարները
Մայիսի 9-ին Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովների նախագահների հանդիպումը:
Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջը շնորհավորել է մայիսյան եռատոնի կապակցությամբ: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը շնորհակալություն է հայտնել Արարատ Միրզոյանին մայիսի 9-ին Արցախում լինելու կապակցությամբ՝ կարեւորելով մեր միասնական հաղթանակն ու Պաշտպանության բանակի ստեղծումը: Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ պետք է արժեւորել այս տոնի իմաստն ու արժեքը, ինչում իրենց ավանդն են ունեցել բոլոր օրենսդիր մարմինների ներկայացուցիչները՝ սկսած Գերագույն խորհրդի առաջին գումարման պատգամավորներից:
Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարը, եւս մեկ անգամ շնորհավորելով երկու հանրապետությունների քաղաքացիներին եւ Սփյուռքի հայությանը, ընդգծել է՝ խորհրդանշական է թե՛ մեր պապերի, թե՛ մեր հայրերի գործը: Նրա խոսքով՝ դժվար կլինի գերագնահատել Շուշիի դերն ազատամարտում եւ պետականության կայացման գործում: Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ այսօր Ազգային ժողովի նախագահի եւ ԱԺ պատվիրակության ներկայությունն Արցախում պարտադիր է: ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը խորհրդանշական է համարել այսօր Ստեփանակերտում անցած ճանապարհը եւ այցելությունը եղբայրական գերեզման:
Կողմերը քննարկել են հաջորդ շաբաթ Երեւանում սպասվող ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Արցախի  Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստի օրակարգը:

Встреча глав законодательных органов Армении и Арцаха
9 мая в Степанакерте состоялась встреча председателей парламентов Республики Армения и Республики Арцах.
А.Мирзоян поздравил коллегу с майским тройным праздником. Председатель НС Республики Арцах А.Гулян поблагодарил А.Мирзояна за посещение Арцаха в связи с 9 мая, подчеркнув совместную победу и создание Армии обороны. Он отметил, что следует дорожить сутью и ценностью праздника, в который внесли свой вклад представители всех законодательных органов, начиная с Верховного Совета первого созыва.
Председатель парламента РА, еще раз поздравляя граждан двух республик и армян диаспоры, подчеркнул: символично дело наших дедов и отцов. По его словам, трудно переоценить роль Шуши в освободительной войне и в становлении государственности. А.Мирзоян отметил, что сегодня присутствие в Арцахе Председателя НС Армении и делегации НС обязательно. Глава законодательного органа отметил также символичность пройденного пути и посещение братской могилы в Степанакерте.
Стороны обсудили повестку дня намечаемого в Ереване на следующей неделе заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и НС Республики Арцах.